FAQ
Všeobecné

Jsem naprostý začátečník, jsou kurzy pro mě?
Kurzy jsou defaultně pro všechny, ač pokročilejší budou mít samozřejmě výhodu. Naši komunitu tvoří zhruba 70% začátečníků a přesně pro ně jsou připraveny začátečnické Tiery 1: (C#) nebo (Low-code).
Kde mám začít, jakmile si předplatím kurz?
Po předplacení kurzu začni v kolekci s názvem “Roadmapy – Kde začít?” kde najdeš odkaz na Dokument pro tvůj příslušný Tier, který tě dopodrobna provede obsahem kurzů.
Jak se připojit na Discord?
Po zaplacení předplatného stačí na hlavní stránce Patreonu (musíš být na PC!) v levém menu vybrat “settings”, na této stránce nahoře kliknout na rozbalovací menu “More” a vybrat “Connected Apps”. Zde uvidíš možnost propojení Discordu, kterou stačí následovat. A nebo použij tento návod.
Kde mám začít, jakmile se připojím na Patreon? Jsem nový a ztrácím se.
Jakmile budeš na hlavní stránce SHarp programmer v Patreonu, jako jedno z prvních videí by mělo být připnuté video s názvem “KDE CO NAJDEŠ? (ZAČNI TADY)”. To si pusť a vše ti vysvětlí. V záložce Collections (kolekce) potom najdeš kolekci s názvem “Roadmapy – Kde začít?” která obsahuje odkaz na word dokument pro tvůj příslušný Tier, kde je vše detailně popsáno.
Cesta napříč Tiery
Který Tier je pro mne nejlepší?
V jednoduchosti: Začátečníci, kteří neumí Anglicky a nebo už mají vyhlédnutý jazyk, který se chtějí učit i dál, určitě mohou zvolit Tier 1 (C#). Začátečníci, kteří mají zájem o Low-code kariéru a mají komunikativní Angličtinu alespoň na úrovni B1 by měli zvolit Special Low-code Tier 1 (Low-code). Pokročilejší ajťáci mohou zvolit Tier 2, který kombinuje předchozí Tiery a poskytuje pokročilé znalosti. A experti, kteří už mají zakázky za 150k měsíčně a více by měli zvolit Tier 3.
Mohu začít v Tieru 1 (C#) a pak přejít na Tier 1 (Low-code)?
I to je možné. Tiery mají vesměs stejný obsah, jeden se však zaměřuje na výuku C# a druhý na výuku Low-code. Takže pokud ti jeden z jazyků nesedí, není problém zkusit něco jiného, pokud na to máš prerekvizity.
Mohu začít v Tieru 1 (Low-code) a pak přejít na Tier 2?
Tier 1 (Low-code) je určen především pro začátečníky v IT. Pokud jsi tedy pokročilejší, je pro tebe určen Tier 2. Samozřejmě můžeš začít Tierem 1 (Low-code) a po pár dnech se upgradovat na Tier 2. Největší rozdíly v Tieru 2 je přístup k rozsáhlejším pokročilejším materiálům, 1 on 1 hodiny se Mnou nebo s Jirkou a hlavně přístup k lépe placeným pozicím. Pozice pro začátečníky jsou typicky okolo 60 tisíc měsíčně, zatímco pozice pro Tier 2 bývají okolo 120k a více.
Kde se mohu přihlásit na Pravidelné 1 on 1 v rámci Tieru 2 a 3?
V rámci přímých zpráv na patreonu pravidelně posíláme registrační calendly link, a pokud máš naspěch tak mi napiš rovnou na Discordu.

Low-code

Za jak dlouho se naučím Low-code?
Pro naprosté začátečníky v IT odhadujeme zhruba 200 hodin studia + vypracování domácího úkolu. Při učení hodinky denně v průměru jsou to tedy tři měsíce. Pro pokročilé uchazeče s předchozí zkušeností z IT očekáváme zhruba 100 hodin zátěže.
Je jednoduché se naučit programovat v Low-code?
Naučit se programovat není nikdy ‘jednoduché’, ale low-code je to nejjednodušší pro začátečníky. Takže pokud se chceš dostat do IT, lepší technologii sis vybrat nemohl.
Jak se jmenuje Platforma, kterou učíte?
Mendix.
Jak vlastně ten Mendix vypadá?
Tady se můžeš podívat.
Jaké certifikace potřebuji a kolik stojí?
Existují tři certifikace, z nichž poslední dvě jsou placené. Každá z nich stojí zhruba 140 EUR bez DPH a platí se přes platformu Mendix.
Potřebuji Angličtinu?
Ideálně čtení technické dokumentace a porozumění textu. I v českých firmách se programuje v angličtině, a druhá certifikace z Mendixu je v angličtině a překladače jsou pro ni zatím zakázány. Pokud máš angličtinu alespoň na úrovni B1 (komunikační), otevírá ti to pozice do zahraničí, kde jich samozřejmě je nejvíc a jsou nejlépe placené.
V Česku jsem nenašel moc pozic na Mendix, má vůbec smysl v tom dělat kariéru?
Pozic v Česku není moc, ovšem firmy které už tu existují se o Mendix zájemce perou (jsme první, kdo v čechách Mendix vyučuje). Nejvíce možností je samozřejmě v zahraničí. Například v Nizozemsku jsou tisíce Mendix developerů, země DACH, Belgie, Británie a USA nabízí také spoustu pozic.
Dají se pozice v Mendixu dělat na dálku?
Ano, prakticky všechny pozice jsou defaultně full-remote, zatímco některé juniorní pozice v Čechách bývají hybridní.
Mohu si pozici přibrat k hlavní práci jako přivýdělek?
Pokud máš flexibilní pracovní dobu, není to problém. Typicky si určíš kdy chceš pracovat, kromě denních stand up meetingů na typicky 15 minut, které bývají ve stejný čas. Těm jediným je třeba se přizpůsobit.
Má to vůbec budoucnost?
Firma Gartner odhaduje, že v roce 2026 se bude 70% nových aplikací vyvíjet pomocí technologií Low-code.
Navíc zkušenosti které získáš v low-code se ti budou hodit i později v životě, pokud budeš chtít přejít na konvenční jazyk. Zkušenosti z low-code jsou normálně uznávané.
Jsou mi při přeučení k něčemu mé předchozí znalosti a zkušenosti z IT?
Pokud máš pár let zkušeností z IT (téměř jakákoliv oblast), jsi po přeučení na Mendix a získání certifikací prakticky Medior. To ti dává extrémní výhodu při získávání dobře placených kontraktů a navíc se mendix naučíš daleko rychleji.
Co potřebuji za vybavení na učení se a práci Mendixu?
Stačí ti průměrný Windows laptop. Na Macu funguje omezená verze vývojového prostředí Mendix Studio PRO, a proto doporučujeme laptop s Windowsem. Víc věcí nepotřebuješ.
Platí se za platformu Mendix něco?
Neplatí, pouze za certifikace. Vývoj v Mendixu je zdarma. Platí se pouze za hosting vlastní aplikace v Cloudu, pokud jsi firma. Na vykonávání práce ale není potřeba nic speciálního, žádné licence ani předplatné.
Jsou pohovory v Low-code složité?
Právě že vůbec ne! Nikdo tě nebude zkoušet s teoretických znalostí nebo tě bude nutit do Live-codingu. Na typickém pohovoru si popovídáte o projektu, o tvých předchozích zkušenostech a potom jim odprezentuješ svůj domácí úkol, který jsi vypracoval v rámci našich kurzů přesně pro tyto účel
Potřebuji na certifikace kameru?
Ano, Intermediate a Advanced se nedají složit bez webkamery.
Patreon a platby
Proč jsou kurzy formou předplatného?
Stát se Ajťákem je cesta na měsíce až roky. A na každém kroku člověk potřebuje podporu. Naší snahou bylo vytvořit něco více než jen seznam videomateriálů a dokumentů, které si člověk projde. Proto je například členství v komunitě, pravidelné 1 on 1 meetingy, roadmapy a další obsah koncipován tak, aby tě provedl celou tvou kariérou a byl ti pravidelně oporou, když to potřebuješ. Navíc pravidelně přidáváme nový a aktualizovaný kontent, pro který má smysl zůstat na předplatném.
Proč zrovna Patreon?
Šlo nám hlavně o jednoduchost a známost platformy. Určitě to nebyla nejlepší možnost, ale to jsme na začátku nevěděli.
Musím mít aktivní předplatné, abyste mi pomohli sehnat práci?
Ano, ideální je mít při dokončení certifikací a domácího úkolu na pohovory aktivní předplatné, podle jeho úrovně se určují přednosti a přístupy k otevřeným pozicím.
Jak funguje přechod na vyšší úroveň předplatného?
Pokud máš zaplacený nižší Tier a chceš upgradovat do vyššího, tak doplatíš cenový rozdíl a v době, kdy normálně platíš předplatné, budeš nově platit vyšší částku za celý dražší tier.
Jak funguje přechod na nižší úroveň předplatného?
Pokud se rozhodneš pro nižší Tier, budeš mít stále přístup do již zakoupených materiálů po zbytek měsíce a následující měsíc již platíš nižší částku.
Musím si platit předplatné dál i potom co mi seženete práci v Mendixu?
Nemusíš, všichni kteří si přes nás seženou práci budou mít dál přístup do komunity. Samozřejmě si můžeš ponechat i předplatné, abys měl přístup k pravidelně vycházejícímu novému contentu, a nebo upgradovat na vyšší Tier a posunout tak svou kariéru a ucházet se o lépe placené pozice.
Lze si dát účtenku do účetnictví či si odepsat DPH?
bohužel neposkytuje doklad s daňovým číslem, takže bohužel pravděpodobně ne.
Kde najdu účtenku k předplatnému nebo fakturu?
- Návod najdeš zde.
Jak dlouho si mám platit Patreon?
Odhady časů jednotlivých Tierů najdeš na stránce “jak kurzy fungují” na tomto webu. Předplatné se dá samozřejmě i přerušit, pokud přijde neočekávaná rodinná situace.
Mohu si daný Tier koupit i jednorázově?
Samozřejmě. Řekl bych, že člověk sice přijde o 60% benefitů které je třeba konzumovat s časovým odstupem, ovšem i tak jsou dané statické materiály extrémně přínosné.
Při platbě na patreonu se mi stránka s údaji o kartě nekonečně načítá, nebo mám jiný problém s platbou. Co dál?
Doporučuji vyzkoušet ve více prohlížečích, přihlásit se pomocí více účtů pokud máš, a nebo vyzkoušet provedení platby na mobilu v prohlížeči.
Proč jsou ceny na patreonu trochu vyšší než na webovkách?
Ceny na webovkách jsou bez DPH. Patreon bohužel nutí všechny platit DPH, která se určuje podle země rezidence předplatitele. Je to tedy pro každého jiná částka, typicky ale 21% navíc, která se musí odvést státu 🙁
